National Achievements
Parliamentary Procedure (2014)
Novice Parliamentary Procedure (2014)
Ag Sales (2013)
Disticts-1st
State-1st Nationals-21st |
Mr. Wolf (Advisor), Meriah Dinwiddie, Rachel Groves, Joseph Limbach, Jordyn
Schmidt
|
Parliamentary Procedure (2013)
Districts-2nd
State-1st Nationals-Top 12 |
Mr. Biddle (Advisor), Drew Koerner (Chairman), Taylor Atkinson, Jonathon
Bertolotti, Brookley Eilers, Johnny Groce, Megan Kempker
|
FFA Creed Speaking (2013)
Disticts-1st
State-1st Nationals-Bronze Medalist |
Mr. Reichel (Advisor),
Anne Jarrett |
Meats (2013)
Disticts-1st
State-1st Nationals-11th |
Mr. Wolf (Advisor), Melinda Groves, Lacy Fitzpatrick, Claire Salmons, Matt
Stollings
|
Parliamentary Procedure (2012)
Area-1st
Districts-2nd State-1st Nationals-2nd |
Mr. Biddle (Advisor), Patrick Souders (Chairman), Meriah Dinwiddie, Riley
Franklin, Jake Kirkweg, Kendra Harwood, Rachel Groves
|
FFA Knowledge (2012)
Area-1st
Districts-1st State-1st Nationals-1st |
Mr. Reichel (Advisor), Matt Stollings, Lacy Fitzpatrick, Melinda Groves, Claire
Salmons
|
Ag Sales (2012)
Area-1st
Districts-1st State-1st Nationals-20th |
Mr. Wolf (Advisor), Rochelle Eidson, Laura Apperson, Bailey Salmons, Mason
Farris
|
Parliamentary Procedure (2011)
Area-1st
Districts-1st State-1st Nationals-5th |
Mr. Biddle (Advisor), Matt Hart (Chairman), Rochelle Eidson, Brooke Graves,
Laura Apperson, Bailey Salmons, Mason Farris
|
Ag Sales (2011)
Districts-1st
State-1st Nationals-4th |
Mr. Wolf (Advisor), Payton Atteberry, Abbey Thomas, Jill Blankenship, Arika
Myers
|
Parliamentary Procedure (2010)
Area-1st
Districts-1st State-1st Nationals-1st |
Mr. Biddle (Advisor), Payton Atteberry (Chairman), Jill Blankenship, Abbey
Thomas, Kelsi Mueller, Cole Griffith, Arika Myers
|
Parliamentary Procedure (2008)
Area-1st
Districts-1st State-1st Nationals-3rd Outstanding Secretary-Lauren Schad |
Mr. Biddle (Advisor), Avery Fisher (Chairman), Caitlin Bever,
Meagan Carroll, Trever Griswold, Brandon Kliethermes, and Lauren Schad, Chris
Webery (Alternate)
|
Ag Sales (2008)
Districts-1st
State-1st Nationals-8th |
Mr. Haley (Advisor), JoLynn Campbell, Jana Haley, Kelly
Lawson, Fred Minix
|
Parliamentary Procedure (2005)
Area-2nd
Districts-2nd State-1st Nationals-3rd |
Mr. Biddle (Advisor), Curtis King (Chairman),
Jessie Bever, Dara Boardman, John Schad, Emily Wallis, Kristen Wright
|
Ag Sales (2001)
Disticts-1st, State-1st,
Nationals-4th |
Mr. Haley (Advisor), Laurie Simmons, Lacey
Bledsoe, Ryan Fountain, Gabe Kral
|
Ag Sales (2000)
Districts-1st
State-1st Nationals-3rd |
Mr. Davis (Advisor), Tara Wright, Tricia Morris,
Amy Schlesinger, Ethan Taylor
|
Parliamentary Procedure (2000)
Area-2nd
Districts-1st State-1st Nationals-2nd |
Mr. Biddle (Advisor), Gabrielle Kral (Chairman),
Haley Callison, Ryan Fountain, Shawn Gerber, Kelly Procter, Margaret Stark
|